Dřínek (lidově Trzinka) dostal zřejmě jméno podle stromu - dřínu. Je možné, že na těchto místech rostlo těchto stromů více a nebo se zde vyskytoval významný exemplář tohoto druhu, což dnes již není možné zjistit.
Jednalo se o malou osadu o rozloze katastru 266 ha a nadmořské výšce 320 m n. m, nedaleko Radovesic, která se skládala z několika velkých statků obklopujících okrouhlou náves s kapličkou.
První písemná zmínka o obci je z roku 1492 v Deskách dvorských království českého uvádí, že ves patřila k hradu Bílině, který tehdy držel Těma z Koldic. Další zmínka je až z roku 1643, z období třicetileté války kdy byly zaznamenány značné škody, které byly způsobeny císařským vojskem z období třicetileté války.
V roce 1757 byl držitelem Dřínku Zikmund Gustav Hrzán z Harasova a hned na to, ve stejném roce se stal majitelem panství kníže Ferdinand z Lobkovic. U Bíliny zůstal Dřínek až do 19. století. V Dřínku se pěstovalo ovoce, lískové oříšky a vlašské ořechy na prodej. U obce byly v
19. století a na začátku 20. století provozovány malé jámové lomy (vápenky), na vápnité suroviny.
Z nich se pálilo vápno pro místní potřebu. Tato klidná podhorská vesnička si zachovala zemědělský a ovocnářský ráž až do konce své existence. Již v roce 1966 s projekční přípravou vybudování velkolomu Maxim Gorkij (dnešní lom Bílina) bylo nutné řešit problém s umístěním výsypných hmot. Pro umístění projektované vnější výsypky bylo vybráno údolí, kde ležela i tato osada.
V letech 1969-1971 byla obec zrušena a obyvatelé přestěhování do Bíliny, do nově
vybudovaného sídliště Za chlumem.
Datum vložení:
8. 2. 2012 16:10
Datum poslední aktualizace:
4. 5. 2020 16:47