SLAVNOSTI JOSEFA II. MUKOV
Ve dnech 30. Září až 1. Října, proběhl v obci Mukov ve spolupráci s obcí Hrobčice, a členy spolku Heimatkreis Bilin , 4. Ročník setkání rodáků při vzpomínkové slavnosti na císaře Josefa II.
Úvodem bych Vás ráda zasvětila do historie této obce spojené s císařem Josefem II. Vypráví se, že obec Mukov, císař Josef II. navštívil v říjnu roku 1778, když tu při příležitosti velkého honu zvěře, pracoval. Mukovští obyvatelé ho hojně pohostili, a za odměnu si mohli něco přát. Jejich zbožným přáním, byl právě nový kostel. Císař Josef II., jejich přání splnil a od těch dob má víska Mukov krásný, dnes až příliš velký kostel sv. Prokopa. Avšak, když si Mukovští obyvatelé přáli kostel, zapomněli přitom na faru, toho poté velice litovali. Císař však i přes mnohé prosby již faru nikdy nevystavěl.
Vzpomínková tabule byla slavnostně odhalena r. 1894. Téhož roku, po svatodušních svátcích, byla zahájena renovace kostela. Mukov měl té doby 50 čísel popisných a 222 obyvatel. Do zdejší jednotřídky chodilo 17 dětí, a učiteli zde byli Ferdinand Görg, starosta Anton Bauer a farář pro svatou filiálku Julius Klepsch.
Program byl slavnostně zahájen ve 13 00 hodin paní starostkou Janou Syslovou v Mukově, u bývalé hospody Haptvogelových, za pomoci německé překladatelky. Proběhla volná rekonstrukce historické události z roku 1778. Všichni srdečně vítali příjezd Josefa II.,, který přijel v dobovém kočáře, taženým bílými koňmi.,. Paní starostka Jana Syslová pronesla projev pro přivítání císaře Josefa II. A císař Josef II., odvětil – „Děkuji Vám paní starostko za tyto dobré zprávy, velmi mě těší, že historie a tradice jsou zde v úctě a všechny přítomné, kteří se dnes sešli k mojí poctě- srdečně zdravím." O aktivitách Mukovského Občanského sdružení na záchranu kostela sv. Prokopa a dalších kulturních hodnot obce, jsem se doslechl, takže sdružení blahopřeji k pátému výročí - a jeho nejzasloužilejší členy bych chtěl nyní vyznamenat. Jsou to: paní Brigita Janovská a pan Harald Hauptvogel.“ A tak proběhlo i slavnostní předání čestných uznání navrženým osobám. Dále proběhlo slavnostní odhalení pamětní desky a od 15 00 hodin se konala česko – německá bohoslužba. O hodinu později zahájil svůj koncert Lounský pěvecký sbor „Harmonie“. Průběh večera se dále odvíjel podle přání rodáků.
Celou akci podpořil Česko – německý fond budoucnosti, Ministerstvo kultury ČR, , Spolek rodáků Heimatkreis Bilin, církevní spolek Ackermanngemeinde, Ústecký kraj, Severočeské doly a.s., Společnost ČEPS a.s., Biskupství litoměřické, Arciděkanství Bílina, MUDr. Richard Plný, Obec Hrobčice a město Bílina.
Datum vložení:
10. 2. 2012 9:40
Datum poslední aktualizace:
5. 2. 2020 15:01