Obsah
MIROŠOVICE
Obec Mirošovice je zásobována pitnou vodou ze skupinového vodovodu Hrobčice, zdrojem vody je VDJ Mrzlice – 1x 25m³, který je zásobován vodou z pramenišť Bílina I. a II., Červený Újezd a Mukov. Před obcí je umístěna přerušovací komora a na vodovod je napojeno 99% obyvatel.
V roce 2015 byla dokončena stavba kořenové čistírny odpadních vod a realizace části kanalizace v obci. A to zejména z důvodu tíživého stavu nakládání s odpadními vodami v této obci. KČOV a část kanalizace Mirošovice je hotová a byl zahájen zkušební provoz. Občané, kteří mají své domy v blízkosti vybudované části kanalizace se mohou průběžně na své náklady připojovat. Druhá část obce zatím nemá možnost napojení na kanalizaci a tak jsou odpadní vody zbytku trvale žijících obyvatel zachycovány v septicích s následným vsakováním, někteří obyvatelé odpadní vody ze septiků vypouští do povrchových vod, nebo mají odpadní vody akumulovány v bezodtokových jímkách, které vyváží na ČOV Bílina a někteří obyvatelé bezodtokové jímky vyváží na pole.
HISTORIE
První zmínky o Mirošovicích pocházejí již z roku 1207 z 13. století, kdy byla jedna z částí vsi majetkem kláštera v nedalekém Oseku. V průběhu následujícího století zde již vzniklo panské sídlo - tvrz, rytířů Mirošovských, jehož členové se zde připomínají k roku 1363. O podobě této starší tvrze i o jejím umístění ve vsi ovšem chybí jakékoli informace.
Dodnes v přestavěné podobě dochovaná pozdně gotická tvrz vznikla pak zřejmě někdy na konci 15. století, neboť se poprvé v pramenech objevuje v roce 1523. V majetku rodu zůstalo panství až do roku 1599, kdy jej od Jana z Mirošovic odkoupil Zdeslav Kaplíř ze Sulevic.
Tehdy byla již tvrz renesančně přestavěna. To připomíná letopočet 1554 na dochovaném renesančním portále. Po krátké šternberské držbě (od r. 1616) a několika dalších majitelích získali nakonec roku 1668 Mirošovice majitelé blízké Bíliny, Lobkowiczové.
Ti vtiskli původní tvrzi definitivně charakter zámku, který byl i nadále využíván až do 20. století, byť později jako sídlo Lobkowiczkého statku. V jeho druhé polovině byla ovšem památka znárodněna a "účelově" a prakticky bez údržby využívána.
Stavebně historický průzkum - Mirošovice zámek - zde ke stažení